Školství - základní a mateřská škola

Příspěvková organizace Základní škola a Mateřská škola, Lično, okres Rychnov nad Kněžnou vznikla dne 1.1.2003. Tvoří ji čtyři součásti: základní škola, mateřská škola, školní družina a školní jídelna.

Zřizovatel

Zřizovatelem organizace je Obec Lično. Škola jako příspěvková organizace hospodaří s finančními prostředky, které slouží  k  zajištění provozu obou budov. Zastupitelstvo obce včetně starosty  mají zájem o bezproblémový chod školy a jsou vstřícní k požadavkům příspěvkové organizace.

Je trojtřídní, s 1. - 5. ročníkem I. stupně ZŠ s kapacitou 50 žáků.  Do školy docházejí a dojíždějí děti z Lična a spádových obcí Ostašovice a Radostovice i žáčci jiných obcí podle zájmu. Ve škole funguje školní družina s kapacitou 25 dětí.

PC učebna s 8 pracovišti je využívána jednak pro výuku informatiky, tak i v rámci aktivit ŠD.

Škola zajišťuje v rámci inkluze vzdělávání pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, funkci ŠMP vykonává speciální pedagog.  Podle potřeby zde pracují asistenti pedagoga jak v ZŠ, tak i v MŠ.

Mateřská škola

Je naplněná na 100% (kapacita je 24 + 4 dětí). Zpravidla všichni budoucí prvňáčci přecházejí ze školky do místní základní školy. Provozní doba: 6:15 - 15:45 hod.

Děti z MŠ, ZŠ a zaměstnanci mají zajištěno stravování ve školní jídelně s celkovou kapacitou 90 strávníků. Na tělesnou výchovu chodí děti do místní sokolovny, využívají venkovní hřiště TJ Sokol Lično a k relaxaci školní dvůr s  tělovýchovnými rekreačními prvky, pískovištěm,  pergolou  a malým zahradním domkem.

Činnost naší málotřídní venkovské školy je výrazně propojena s životem obce i regionu, ve kterém žijeme. Pořádanými akcemi udržujeme staré zvyky a současně reagujeme na současné dění.Snažíme se v dětech vypěstovat pocit sounáležitosti ve vztahu k obci a  k lidem, s nimiž se setkávají, žijí a pracují. Pozornost věnujeme taktéž dění v rámci kraje, České republiky a Evropské unie. Škola je zapojena do Recyklohraní, věnujeme se sběru a třídění odpadů, rozvoji EVVO a pěstování kladného vztahu ke sportu.

V rámci projektu Ovoce do škol učíme žáky zařazovat do zdravého jídelníčku ovoce a zeleninu.

V současné době (od 1.7.2023) je ZŠ a MŠ zapojena do projektu OP JAK se zaměřením na Inovativní vzdělávání. V rámci předepsaných šablon zde pracují 2 školní asistenti.

Významným partnerem školy jsou rodiče.

Spolupráce s nimi probíhá prostřednictvím rodičovských schůzek v průměru 3 x ročně. Pedagogové umožňují  rodičům individuální konzultace v předem dohodnutém čase a  je též nabízena možná spolupráce prostřednictvím mailování, informace mohou získávat taktéž prostřednictvím webových stránek a facebooku.

Rodiče a další zájemci jsou zváni při příležitosti Dnů otevřených dveří, Dne slabikáře apod. Cca 1 až 2 x ročně jsou veřejnosti nabízeny tvořivé dílny (např. práce s keramikou, pedigem, drátkování apod.) Ve spolupráci s Obcí Lično se škola podílí na akcích pro veřejnost, např. adventní jarmark či koncert.   Celkově je nutno zdůraznit, že většina rodičů má zájem o výchovu a vzdělávání svých dětí, činnost školy podporuje a s učiteli spolupracuje.

Významnou devízou je sehraný pracovní tým pedagogů i provozních zaměstnanců. Objem a kvalita práce dalece překračují rámec běžných povinností. Vzájemná vstřícnost, pochopení, ochota, společný zájem a  zapálení se pro určitý cíl jsou tím, co ovlivňuje image naší školy na veřejnosti. Příjemné prostředí vytváří pocit bezpečí, klidu a rodinné pohody. Dá se říci, že ve starobylé budově sídlí mladý duch.

Svátek má Robert

dnes, pondělí 29. 4. 2024
úterý 30. 4. jasno 22/14 °C
středa 1. 5. oblačno 20/14 °C
čtvrtek 2. 5. oblačno 21/14 °C

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Hřmí-li v dubnu, konec mrazům.